Sme pripravení na elektromobilitu? Slovensko je na tom lepšie ako Česká republika

Najnovšie zistenia analýzy EV Readiness Index hovoria jednoznačne. Prudký nárast počtu elektromobilov v Európe nejde ruka v ruke so zvyšovaním miest na nabíjanie. Nedostatok dostupnej nabíjacej infraštruktúry je tak naďalej hlavnou prekážkou, ktorá bráni zavádzaniu elektrických vozidiel na celom kontinente, a to aj napriek zvýšenému záujmu európskych vodičov o ich používanie.

Analýza EV Readiness Index meria tri faktory, a to: vyspelosť trhu s elektromobilmi, štruktúru nabíjacích staníc v krajine a celkové náklady na vlastníctvo elektrického vozidla, vrátane vládnych stimulov, ceny energií a nákladov na prenájom elektromobilov. 

Kľúčové zistenia

Využívanie elektromobilov sa výrazne zvýšilo takmer na všetkých trhoch. To odráža rastúcu popularitu elektrických vozidiel v európskych krajinách, keďže v každom segmente je k dispozícii viac modelov.  

Elektromobily sú cenovo dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Náklady na ich prevádzku sú konkurencieschopné najmä vďaka relatívne nižším cenám elektrickej energie v porovnaní s rastúcimi cenami nafty a benzínu. Majitelia elektromobilov tiež majú vo väčšine krajín rôzne daňové zvýhodnenie.

Napriek tomu, že registrácie elektromobilov rastú, nabíjanie zaostáva a prakticky tak rozvoj trhu brzdí. To podľa LeasePlanu zdôrazňuje vážnu potrebu investícií do verejnej nabíjacej infraštruktúry v celej Európe.

„Na základe tohto prieskumu sa dá konštatovať, že zásadný nedostatok vládnych opatrení v oblasti infraštruktúry pre elektromobily spôsobuje nedostatok nabíjačiek v Európe. Keďže ceny elektromobilov klesajú a stále viac vodičov sa rozhoduje pre elektrický pohon, nájsť dostupnú nabíjaciu stanicu je čoraz väčšou nočnou morou. Jazda na elektrický pohon je pritom jedným z najúčinnejších spôsobov, ako môžeme všetci bojovať proti klimatickým zmenám, a vlády musia zabezpečiť, aby uľahčili a nie sťažovali prechod na elektrickú energiu,“ uviedol Tex Gunning, generálny riaditeľ spoločnosti LeasePlan 

Slovensko je jedno z najslabších

Ako vyzerá pripravenosť Slovenska? Podľa Rastislava Podlipného, generálneho riaditeľa LeasePlan Slovakia, sa situácia u nás zlepšuje len pomaly. V súčasnosti trh s elektromobilmi navyše ohrozuje prerušenie dodávok potrebných komponentov. „Ako problém sa ukazuje dostupnosť elektromobilov. Minulý rok sme pociťovali dôsledky čipovej krízy a aktuálne automotive sektor pociťuje problémy s dodávkami komponentov EV vozidiel, čo môže spôsobovať nedostatok takýchto vozidiel na trhu. Na Slovensku taktiež nie je vhodne zadefinovaná efektívna podpora elektromobility, ktorá by znamenala masívnejšie rozšírenie tohto typu pohonu.“

V tohtoročnom vydaní sa do hodnotenia pripravenosti dostalo 22 krajín Európy. Na čele tabuľky je Nórsko, ďalej Holandsko, Veľká Británia spoločne s Rakúskom obsadili tretiu priečku. Predposledné miesto patrí Slovensku, o posledné sa delí Česká republika s Poľskom. Naša pozícia sa tak v porovnaní s vlaňajškom nezmenila. Najviac si v porovnaní s rokom 2021 zlepšilo skóre Grécko.


TS